Dawkowanie pyłku kwiatowego

    Podstawowa dawka lecznicza pyłku dla dorosłych to 4-8 łyżeczek od herbaty,czyli około 60-70 g. Czubata łyżeczka od herbaty suszonego pyłku to 8 g.,płaska to 5 g. Dawka profilaktyczna dla dorosłych to 25 g.na dobę. Małym dzieciom do lat 7 podajemy 1/3 tej dawki, większym 1/2 dawki dla dorosłych.…

Czytaj dalej

Ciekawostki

Miód jest bardzo zdrowym pokarmem a jednocześnie lekarstwem. To właśnie miód spełnia oczekiwania Hipokratesa, który m.in. zostawił nam przesłanie: byłoby dobrze, aby pokarm był lekarstwem a lekarstwo pokarmem.Dziennie powinniśmy przyjmować, minimum 20 gramów, czyli łyżkę stołową miodu. Miód przyjmowany w nieco większych dawkach, minimum 60 gramów(3 łyżki stołowe) przez dłuższy…

Czytaj dalej

Ciekawostki

Nektar i spadź, surowce na miód, zbiera około 60% starszych pszczół, natomiast około 40% zbiera pyłek. Pyłek kwiatowy, to męskie komórki rozrodcze kwiatów, wyposażone przez Stwórcę w kompleks składników niezbędnych do przetrwania gatunku. Ten kompleks składników , to 254 udokumentowane substancje. Pyłek jest tak drobny, że pszczoła, aby go przynieść…

Czytaj dalej

Jad pszczeli

Jad pszczeli – jest bezbarwnym płynem o piekąco–gorzkim smaku i bardzo słabym aromatyczno–miodowym zapachu,który na powietrzu szybko wysycha, twardnieje, staje się przeźroczysty,a jego zapach przestaje być wyczuwalny przez człowieka.Zapach jadu, nawet po dłuższej chwili od użądlenia,odczuwany jest przez inne pszczoły i mobilizuje je do żądlenia,często w pobliżu użądlonego miejsca.Najwięcej jadu wytwarzają…

Czytaj dalej

Ciekawostki

Królowa rodzi się z takiego samego jajeczka , jak każda inna , zwana robotnicą pszczoła . O tym , czy ze złożonego jajeczka urodzi się przyszła królowa czy też ”szeregowa robotnica”, decyduje pokarm , którym pszczoły karmią larwę przed zasklepieniem .

Czytaj dalej

Pierzga

Pierzga jest to pyłek kwiatowy przyniesiony do ula, złożony i „ubity” przez nielotne pszczoły w komórkach plastrów. W trakcie tego składania pyłek jest rozdrabniany, zwilżany śliną pszczoły (następuje tu wzbogacanie go enzymami wytwarzanymi tylko przez te owady) i miodem. W tak zgromadzonym pyłku w warunkach ulowych przebiega proces fermentacji mlekowej.…

Czytaj dalej